O počátcích školství v Dolní Dobrouči hovoří stručné výpisky pořízené z knihy „Zápisy Důchodův“. Počátek školy dle nich spadá do 2. poloviny XIV. století, ve válce třicetileté škola zanikla (zápis z poloviny XVII. století – kantora v obci nebylo). Snad ke konci XVII. století opět začalo vyučování – vyučovalo se v dřevěné chalupě, která stála za nynější farou, a sice náboženství, počtům, čtení a psaní.
1786 – vystavěna nová dřevěná budova na místě nynější budovy čp. 183
1847 – postavena z materiálu tvrdého
1885 – byla přistavěna patra
1977 – celková rekonstrukce
Škola byla nejprve jednotřídní s velmi nepravidelnou docházkou žactva v závislosti na polních pracích, které právě probíhaly. Později byla dvoutřídní, ale s polodenním vyučováním. V roce 1871 byla rozšířena na trojtřídku, 1875 – škola čtyřtřídní, 1878 – čtyřtřídní s pobočkou, 1884 – pětitřídní s pobočkou.
K rozhodnutí založit v Dolní Dobrouči měšťanskou školu došlo na schůzi obecního zastupitelstva 24.5.1920 (poměr hlasů16 : 14), povolení ke zřízení bylo vydáno zemskou školní radou 8.3.1921. Nastaly však komplikace s umístěním tříd, protože stávající budova nevyhovovala potřebám a požadavkům. Žáci byli nuceni dojíždět do Kyšperka (letohradu) nebo do Ústí nad Orlicí. Situace si vynutila řešení – 29.8.1936 byla slavnostně otevřena Masarykova měšťanská škola.
V období 2. světové války bylo zavedeno povinné vyučování němčině v rozsahu 5 vyučovacích hodin týdně, pro učitele byly organizovány kurzy německého jazyka. Byl odstraněn název Masarykova, škola byla přejmenována na školu hlavníodně školou výběrovou pro žáky, kteří by po absolvování přijímací zkoušky pokračovali, maximálně však 50% žáků. Ostatní měli ukončit školní docházku na obecné škole. Někteří učitelé byli odvoláni pro potřeby „Říše“ (totální nasazení).
Po válce, v roce 1947, se začala realizovat přístavba Měšťanské školy – slavnostní otevření proběhlo 12.11.1950. Touto přístavbou získala škola další učebny, kabinety, novou tělocvičnu, školní kuchyni i jídelnu. Další přístavba byla realizována v roce 1997. Postupně probíhají další opravy či úpravy (zateplení a oprava podlahy v tělocvičně, rozvody elektřiny, nová střecha, změna způsobu vytápění – tepelná čerpadla)
Povinnou devítiletou školní docházku absolvovali žáci na I.stupni – škola národní (5 let) a na II.stupni – škola střední (4 roky). Po ukončení mohli žáci pokračovat ve studiu na školách III.stupně nebo se vyučit řemeslu. Výuka a výchova byla doplňována v zájmových kroužcích, které byly na škole organizovány. Ve školním roce 1953 – 54 byla zavedena osmiletá střední škola, ve školním roce 1961 – 62 základní devítiletá škola. Ve školním roce 1983 – 84 přestala existovat ZDŠ a byla nahrazena školou základní s I. a II. stupněm (zavedení nové československé vzdělávací soustavy), následoval zákon o povinné desetileté školní docházce.
V roce 1990 se školství vrátilo k základní devítileté škole, v roce 2003 získala škola právní subjektivitu (zřizovatelem je Obec Dolní Dobrouč), dnešní oficiální název školy – Základní škola Dolní Dobrouč, okres Ústí nad Orlicí. Vyučování probíhalo podle vzdělávacího programu Základní škola, od školního roku 2007-8 postupně nabíhá školní vzdělávací program pro základní vzdělávání Škola pro veselé a pracovité žáky.
V červnu roku 2013 byla zahájena celková rekonstrukce školní budovy č.p. 183 (zateplení budovy, výměna oken, nová střecha a stropy, změna způsobu vytápění atd.). Ta byla v březnu roku 2014 dokončena. Podrobnosti o otevření nové budovy najdete v odkazu Informace.
V roce 2017 byla zahájena rekonstrukce hlavní školní budovy čp. 423. Více informací zde.